
Co se stane, když si dáme skleničku vína?
Mnoho z nás si rádo vychutná sklenku dobrého vína. Často po práci či na společenských akcích. Ačkoliv se nejedná o nápoj s extrémně vysokým obsahem alkoholu, může mít i tak docela zásadní efekt na naše tělo i mysl. Víno, jako alkoholický nápoj, má totiž schopnost ovlivnit naši náladu a pocity. Někdy se může zdát, že nás víno dostane do takové pohody, že bychom mohli mluvit o "zvýšené míře opojení", nebo jak se v běžné řeči říká, "high" stavu. Ale opravdu to tak je? Dobře, možná jsem to jednou nebo dvakrát zažil, když víno zaplnilo mé smysly, ale stane se to tak ledajakému vínu? To si teda nedávám! Moje psisko Max mi sice ve většině případů dělá společnost na gauči, když otevřu lahvičku červeného, ale myslím si, že on je spíš pro to kvalitní granule, co mu dám na noční svačinu. Každopádně ale víno, ať už červené nebo bílé, rosé či šumivé, má na každého z nás různorodý účinek a ovlivňuje nás jak psychicky, tak fyzicky.
Mytus o vínu a jeho magickém efektu
Kolikrát jsem už slyšel tyhle legendy. Jak víno otevírá srdce a probouzí duši, jak povzbuzuje touhu tancovat nahý v měsíčním světle, nebo jak nás nutí k filozofickým dialogům do hluboké noci. Přiznám se, tomu všemu věřit nemůžu naplno. Věřím, že víno má své kouzlo, ale pojďme se podívat na to, jaká je realita. Hlouběji do této problematiky nás může zavést starý známý pomocník - věda. Občas se může stát, že při konzumaci vína se nám podaří překročit jemnou hranici mezi "jsem v pohodě" a "ojej, teď už je to hodně veselo". Pokud pomineme fakt, že to mnohdy končí hodně nešetrně k našim hlavám druhý den ráno, tak je to skutečně zajímavé. Působení alkoholu na mozek a tělo je předmětem mnoha výzkumů, a není to jen tak obyčejný proces. Takže, opravdu víno může být magickým prostředkem k získání výše zmíněné lehkosti bytí?
Alkohol - jak působí na naše tělo
Alkohol je chemická látka, která má na lidský organismus podmanivý a mnohdy i varující efekt. Skrz krevní řečiště se dostává do mozku, kde se stává nebezpečným tanečníkem mezi našimi neurotransmitery. Činnost alkoholu v mozku může sice přinést pocit uvolnění a vzpouru proti společenským konvencím, ale v přílišných dávkách je to jako jízda na divokém koni bez uzdy - může to skončit kdekoli. Tento účinek alkoholu, včetně vína, je důvod, proč se někomu může zdát, že je chvilově příjemně "high". A není tomu tak jen u vína. I ostatní alkoholové nápoje mohou vyvolat podobnou reakci. Ale hned bych to nepletl s pocitem, který získáte při konzumaci jiných substancí, jež jsou známy právě tímto efektem. Ne, víno je stále alkohol a měli bychom k němu přistupovat s respektem a rozvahou.
Vliv různých typů vína
Pokud bychom rozklíčovali vliv typů vín na naši náladu a pocit opojení, museli bychom se ponořit do nekonečných vinic odrůd a způsobů výroby. Červená vína jsou obvykle plnější, s vysokým obsahem taninů, což může do jisté míry působit relaxačně. Bílá vína zase bývají svěží, s vyšší aciditou, která může nakopnout a osvěžit. A pak máme šumivá vína, jako například prosecco nebo šampaňské, která nás bývají schopna okamžitě rozzářit a dodat pocit slavnosti. Nemyslete si ale, že jedna láhev bude znamenat jistou cestu k euforii. Typ vína, jeho kvalita, vaše individuální charakteristiky a mnoho dalších faktorů může ovlivnit, jak se po vínu budete cítit. Nemám patent na pravdu, ale zdá se mi, že experimentováním s různými sortami a jejich chutěmi je ta nejlepší cesta, jak poznat, co vám sedí nejvíc. A jak jsem se zmínil, vždy by mělo jít o míru. Nikdy nezapomínám, že alkohol by měl být spíše jakýmsi kořením, které zpříjemní večer, nikoliv hlavním chodem.
Je možné se cítit opilý rychleji s víne?
Jedna z věcí, kterou víno zvlášť oproti tvrdému alkoholu umí, je překvapit. Někdy se může stát, že sklenička na prázdný žaludek anebo příliš rychle vypitá sklenka, může mít na nás rychlejší účinky. To je spojeno s obsahem alkoholu a způsobem jeho vstřebávání do těla. Víno má přece jen nižší procento alkoholu než whiskey nebo vodka, ale to neznamená, že nemůže být lstivé. Osobně si dávám pozor, aby moje setkání s lahví Merlota nebo Rieslingu bylo přátelské a zodpovědné. Nikdy nezapomínám na to, že alkohol je alkohol a může mít silný efekt na všechny naše tělesné systémy. Dejte si i vy pozor na to, abyste nehledali vínem žádný zázračný únik od reality, to by mohlo mít nečekané následky.
Osobní zkušenosti s vínečkem
No, teď trochu z osobního soudku, co říkáte? Pamatuji si večer, kdy jsem si otevřel lahev toho nejlepšího, co jsem mohl ve sklepě najít. Byla to velkolepá chvíle, kdy každý doušek působil jak hluboké uvolnění, tak magneto na smích. Měl jsem pocit, že každý okamžik je intenzivnější a příjemnější. Ale byl jsem "high"? Pokud máme na mysli to, že jsem byl veselejší a uvolněný, pak ano. Pokud ale mluvíme o stavu podobném jako při konzumaci omamných látek, tak tedy ne. A přiznám, že někdy, když se mi podaří odolat pokušení a otevřu jen malé množství vína, cítím se skvěle a vůbec ne "opilý". Vínko je takový ten společník, co mi umí zpříjemnit večer, ale nikdy nepřekročím tu neviditelnou hranici. A věřte mi, mám na to dobrý důvod, protože druhý den ráno mi Max připomene, že je čas na ranní procházku, a pak bych opravdu potřeboval být víc než jen "high"!
Fakty o vínu, které možná nevíte
Je tu pár věcí o víně, které vám možná vykouzlí úsměv na tváři a zpříjemní vám další degustaci. Například víte, že středověcí mnichové považovali víno za svátostný nápoj s léčivými schopnostmi? A nebo že první doklady o pěstování vinné révy pocházejí už z doby před 6 000 lety? Což znamená, že naše spojení s vínem je staré téměř jako civilizace sama. Říká se, že umění výroby vína je tak rafinované, že každé jednotlivé víno má svůj vlastní příběh, který se snaží předat při každém loknutí. A co teprve všichni ti vinaři, kteří se o své vinice starají s láskou a pečlivostí, jakou byste hledali u renezančního umělce vůči jeho mistrovskému dílu. A ano, přiznám se, že jsem víno několikrát použil jako romantický prostředek při svíčkové večeři. Kdo by odolal tomu kouzlu, že? Prostě jsem nikdy nečekal žádné tajemné efekty, spíše jsem si užíval chvíle a nechal se unášet chutěmi a vůněmi, které mi víno nabízelo.
Tipy na to, jak si vychutnat víno bez pocitu opilosti
Tak tedy - jak si vychutnat tu lahodnou tekutinu bez nežádoucích efektů? První pravidlo zní pomalu a s mírou. Vínko není závod a není potřeba ho pít na ex. Druhé zlaté pravidlo je jíst přitom něco dobrého. Jídlo pomáhá alkoholu rozložit se v těle hladce a snižuje riziko rychlé opilosti. Další rada je vybrat si kvalitní víno. I když to možná zní jako klišé, je pravdou, že ušetřené korunky mohou mít spojitost s kvalitou rána druhý den. A poslední, ale rozhodně ne nepodstatné, pamatujte na vodu! Sklenička vody mezi sklenkami vína je jako oáza v poušti a vaše tělo vám bude jistě vděčné. Nezapomeňte, že víno je o chuti a zážitku. Nemusíte se cítit "high", abyste si večer s vínem užili. Stačí jen být přítomen a vychutnat si každý doušek s upřímnou radostí.
Závěrem - víno a pocit "high"
Víno může být opravdu zázračný nápoj, když k němu přistupujeme s rozumem a otevřeným srdcem. Možná vám nebude schopné přinést onen mytický "high" efekt, ale určitě vám může přinést mnoho radostného opojení a příjemně strávených okamžiků. Pamatujte však